Idag fast imorgon
Sue | 2013-03-02, 22:18 Idag för exakt 10 år sen åkte jag de nio milen från Sälen till Mora. Imorgon söndag är det dax för en skock andra att bege sig samma sträcka, men det var 2 mars som gällde för mig.
Jag hade tränat 9 mil skidor före, fick skoskav efter 2 mil men tog mig i mål på runt 10,5 timme. Min tredje “etapp” på klassikern var det, så alternativet att bryta fanns självklart inte.
Föll i ett par backar varav en vurpa var rätt rejäl, den lyckades tv filma och min kompis Mia hade sett det, men ingen annan hade känt igen mig tror jag (eller sett det).
Jag tog mig i mål utan några större men och en vecka senare befann jag mig i alperna för en veckas slalom.
Mycket nöjd med att ha varit där i startögonblicket, fått uppleva det hela på riktigt. En helt annan grej att se det på tv nu.
Det är något jag aldrig kommer att göra igen, men absolut inte vill ha ogjort. 9 mil på skidor blir rätt enformigt och det är mest en mental utmaning än en kroppslig för jag var i bra grundform på den tiden.
IMPONERAD”!! synd jag missade vurpan 😉
Hihi
Jag måste erkänna att bara tanken på över 10 timmar på skidor får mig att vilja gå och lägga mig… imponerande mental styrka!
Nu när jag vet att det gick så känns det inte så galet, men före kändes det tufft. Men jag är nöjd 🙂
[…] går Vätternrundan av stapeln. För 10 år sen stod jag på startlinjen. Tidigare hade jag kört Vasaloppet, sprungit och gått Lidingöloppet och även simmat Vansbrosimningen. Detta var således sista […]